Jalgratta kevadine hooldus – nüüd on selleks õige aeg!

Kui sul jäi sügisel jalgratas uue hooaja tarvis korda seadmata, siis tasub praegu ette võtta kevadine hooldus. Võid selle kõik jätta meie hooleks, aga soovi korral saad mõned asjad ka ise ära teha.

Ratta pesemine

Hooldus algab sellest, et ratas tehakse puhtaks. Pesemiseks võib kasutada švammi ja sooja vett, millele on lisatud veidi nõudepesuvahendit või autošampooni. Kõige parem on pesta vahuga. Survepesu peaks vältima, sest vesi võib minna tihendite ja liigendite vahele.

Kõigepealt tee puhtaks raam, siis pidurid, veljed ja käigusüsteem. Pärast pesemist on vaja ratas puhta veega üle loputada. Kui ratas on puhas, siis tuleb see lapiga ära kuivatada.

Keti, hammasrataste ja käiguvahetaja puhastamine ning õlitamine

Enne, kui hakkad ketti õlitama, tuleb vana õli ning selle külge jäänud mustus eemaldada. Seda on hea teha näiteks hambaharja või pintsliga, aga piisab ka tavalisest lapist. Samamoodi puhasta ära käiguvahetaja hammasrattad.

Kui kett on puhastatud, siis tilguta iga ketilitri peale väike tilk õli, lase rattal vabakäiguga paar ringi tagurpidi käia ning pühi siis üleliigne õli maha. Käiguvahetaja hammasrattaid õlitada pole vaja.

Ligikaudu iga 1000 km järel tuleks kett ära vahetada.

Rehvide hooldus

Järgmiseks pumpa kummid täis. Rõhk rehvides peaks olema selline, nagu rehvil kirjas. Metsas sõitmiseks sobib madalam rõhk (3,5 baari) kui maanteel (7-9 baari). Edaspidi kontrolli kummide rõhku vähemalt korra nädalas.

Mis tööd tuleks jätta mehaaniku hooleks?

Meie lihthoolduse paketis on muuhulgas jooksude rihtimine ning lõtkude, pidurite ja käikude reguleerimine. Need on tööd, mis tuleks iseenda ja ratta ohutuse huvides jätta inimestele, kellel on olemas vajalikud tööriistad ja oskused.

Ka siis, kui oled ratast laitmatult hooldanud, peaksid sellele kord aastas laskma töökojas hoolduse teha.

IMG_6105